AUTOBOND GROUP a.s.

Videotest Suzuki Swift Sport

Redaktor Ondřej Chamila otestoval v rozsáhlém videotestu Suzuki Swift Sport, ostrý sportovní hatchback, který představuje ideální vstup mezi sportovní vozy a dokonalé auto na naučení zvládnutí všech řidičských nástrah.

Zaměřil se především na to, jak obstojí nový Swift Sport s novým přeplňovaným turbomotorem, který pochází ze 7. dílu 3. série TV Show Garáž.

Sportovní verzi modelu Suzuki Swift mohou řidiči prohánět již 33. let. 1. a 2. generace přitom vyšly do světa s označením GTI s rychlým 16ventilovým motorem o objemu 1,3 l a jsou velmi populární i v dnešní době na závodech do vrchu. Od 3. generace se tyto ostré Swifty označují jako Swift Sport, poháněla je atmosférická jednotka o objemu 1,6 l. Tyto modely vždy patřily mezi relativně nízkonákladové a ostré hot hatche, které řidiče náramně baví.

Nyní na trh přišla již třetí generace pod označením Swift Sport. Celkem jde o pátou generaci.

Malá revoluce nastala pod kapotou. Vůbec poprvé se pod kapotou objevila přeplňovaná jednotka 1,4 l Booster Jet, která má papírově “pouhých” 140 koní (jen o 5 více než původní generace), ale má o 44% více točivého momentu, 230 Nm. Navíc má jen 975 kg, takže zmíněný motor dovede s autem pořádně zahýbat. A opravdu baví.

Design modelu Swift Sport má oproti klasické verzi několik úprava doplňků navíc. V oblasti předního nárazníku disponuje agresivním výrazem. Doplňují ho 17palcová kola, která perfektně vyplňují prostor blatníků. Pod koly se schovávají relativně malé brzdy, které si ale Swift díky nízké váze může s přehledem dovolit. Boky zdobí ochranné a designové nástavce prahů. Zadní část doplňuje decentní spojler s integrovaným brzdovým světlem a dvojice velmi výrazných koncovek výfuku. Zaujme i výrazná žlutá barva, která se k malému sporťáčku vysloveně hodí.

Swift Sport má na dálku necelých 3,9 m a je tak velmi kompaktní. “Je to taková pocket rocket”, glosoval Ondřej Chamila.

Cena nejnovější generace poskočila proti předchozímu modelu o 100 000 Kč více, je k dostání při ceně kolem 480 000 Kč. Je nutné dodat, že všechna auta podobného ražení jsou v dnešní době dražší než dříve a navíc si Swift Sport koupíte rovnou s plnou výbavou, což se rozhodně vyplatí. Nechybí navigace s českým rozhraním, adaptivní tempomat, veškeré bezpečnostní asistenční prvky a spousta dalších prvků. Swift Sport má elegantní sedadla s velmi dobrou boční oporou, šestistupňový manuál, mechanickou ruční brzdu. To vše slibuje tu pravou zábavu na silnicích.

Ve videu můžete vidět testovací jízdu na uzavřené trati, tzv. bez limitů.  Redaktor zde Swift Sport pořádně prohnal a popsal. Co stojí za zmínku?

Podobně jako je Mazda MX5 ideální vstup mezi sportovní zadokolky, je Swift Sport dokonalý učební nástroj a vstup mezi sféru sportovních předokolek. Dovede i zcela začínající řidiče naučit, jak má fungovat sportovní auto a co se dá od něj očekávat. Přitom s dodržením rozumných provozních nákladů, za dobrou cenu a se spolehlivostí moderního vozu. Je vhodné jak pro začítečníky, tak i pro řidiče, který si chce užívat ježdění se vším všudy, ale za příznivou cenu. Auto se chová jako ryzí sportovní auto, ale náklady na jeho jízdu jsou srovnatelné s jakýmkoliv běžným vozem.

Motor má dle hodnocení redaktora skvělé reakce a v 90% případů vás absolutně nezklame. Je spojený s fantastickou manuální převodovkou. Dráhy řazení se zkrátily, což přispělo dynamice jízdy. Motor se jeví ještě silnější, než udávají jeho papírové hodnoty. Motor skvěle táhne, zejména ve středních otáčkách a i ve vyšších otáčkách nevadne. Díky vysokému točivému momentu je agregát živý již od nižších otáček s není ho třeba tak vytáčet jako u předchozí generace Swiftu Sport.

Auto s řidičem doslova komunikuje, díky skvělému komunikativnímu řízení přesně víte, jak jsou na tom přední kola s přilnavostí.

Zrychlení z 0 na 100 km/hod za 8,1 s a maximální rychlost 210 km/hod jsou na první pohled relativně běžné hodnoty. Ale v tomto případě to naprosto stačí a zábavy si užijete více než dost. Podvozek je skvělý. Není přehnaně přetáčivý a přitom velmi dobře zvládá i velmi ostré tempo a nerovnosti.

Finální zhodnocení? “Suzuki se to zase povedlo. Pořád je to auto, které je nádherně mechanické, ukazuje jak má vypadat ten pravý vstup mezi sportovní auta. Dokáže s vámi výborně komunikovat”.

Celé video najdete na URL https://www.garaz.cz/clanek/suzuki-swift-sport-juniorsky-ostry-hatchback-21002032