AUTOBOND GROUP a.s.

Inteligentní asistenční systémy pro vaši bezpečnou jízdu v Suzuki Vitara

Jak dělá Suzuki Vitara vaši jízdu bezpečnou? 

Ve svém šikovném a velmi přehledném videu to dokázal redaktor portálu Topspeed.sk.

Centrum systému a místo pro nové varovné kontrolky je multifunkční displej před vodičem

  1. Systém kontroly situace za vozidlem - oceníte například při vycouvávání z parkovacího místa. Vitara pro to používá 2 radarové snímače v zadní části auta. Řidiče upozorní na blížící se vozidlo nejen vizuálně, ale i zvukovým znamením. Významně se tak snižuje riziko nehody.
  2. Dvousenzorový brzdový asistent sleduje dění před vozidlem a v případě vstoupení chodce do jízdní dráhy nejdříve řidiče varuje zvukovým signálem a následně i celé auto přibrzdí až zastaví. Stejně funguje i při vyšších rychlostech, když před vámi nečekaně zpomalí jiné auto. Pokud se Vitara řítí na jiné vozidlo, nejdříve vás varuje zvukovou signalizací a potom samostatně brzdí, aby zmírnila případný náraz nebo se mu zcela vyhnula.
  3. Adaptivní tempomat udržuje zvolenou rychlost i bezpečnou vzdálenost před vozidlem před vámi. Při zpomalení řidiče před vámi tempomat zpomalí vozidlo a plynule jej zrychlí na nastavenou rychlost. V případě manuální převodovky je možné za jízdy řadit bez vypnutí tempomatu, v případě automatické převodovky Vitara umí dokonce zcela zastavit a po rozjetí vozu před vámi samostatně vůz rozjet.
  4. Sledování mrtvého úhlu – v případě, že se předjížděné vozidlo dostane do tzv. mrtvého (slepého) úhlu, Vitara vám to znázorní indikátorem přímo ve zpětném zrcátku. Pokud se i přesto rozjedete do vedlejšího pruhu, auto vás na to upozorní i zvukovým signálem.
  5.  Rozpoznávání dopravních značek – Vitara k tomu využívá přední kameru a zjištěné značky ihned promítá na informační displej přímo před řidičem. Kromě toho, že umí sledovat různé typy zákazových značek, vás rovněž upozorní na změnu maximální povolené rychlosti v daném úseku. Na displej vám přitom promítá více značek naráz.
  6. Asistent jízdy v jízdním pruhu - systém na displeji před řidičem vizuálně pomocí červeného blikání upozorní na vyjetí z pruhu na konkrétní straně vozidla a zároveň i s pomocí akustického znamení. Volant začne také mírně vibrovat, aby dal řidiči informaci o vzniklé situaci, případně jej probudil z mikrospánku. Kromě toho asistent samostatně reaguje a koriguje směr jízdy ve vyznačeném pruhu, pokud si řidič tuto funkci aktivuje. To může svádět k jízdě s rukami mimo volant, což se ale Vitaře rovněž nelíbí a upozorní vás na to, že máte při jízdě držet volant.

Celé video z portálu Topspeed.sk: